Zadbajmy o mamy wcześniaków! Zespół ds. Opieki Okołoporodowej kontynuuje prace!
Start! Zespół Parlamentarny ds. Opieki Okołoporodowej, który powstał z inicjatywy Klaudii Domagały (prezes Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości) w 2019 roku, wchodzi w drugą kadencję Sejmu RP.
Rozpoczynamy prezentacją ustawy oraz szerokimi konsultacjami projektu możliwości przesunięcia urlopu macierzyńskiego dla matek wcześniaków i liczenia go od momentu wyjścia dziecka ze szpitala. Działamy na rzecz rodzin! Na pierwszym posiedzeniu zespołu obecna była prezes fundacji Klaudia Domagała oraz wiceprezes Małgorzata Tylus, a także eksperci, lekarze, położne, pielęgniarki. Ze strony rządowej pojawili się przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biura Rzecznika Praw Dziecka i biura Rzecznika Praw Pacjenta.
W tej sprawie złożona została również już w listopadzie 2023 roku interpelacja poselska. Poniżej jej treść:
Szanowna Pani Minister,
od pewnego czasu obywatele oraz organizacje działające na rzecz wcześniaków przy wsparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich oraz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego apelują o zmiany w przepisach prawa, które umożliwią rodzicom wcześniaków rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego od opuszczenia szpitala przez dziecko. Celem tych zmian jest, by mama każdego wcześniaka i noworodka wymagającego hospitalizacji po narodzinach mogła korzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem.Według obecnego stanu prawnego, urlop macierzyński rozpoczyna bieg od urodzenia dziecka i może zostać przerwany po 8 tygodniach (art. 181 Kodeks pracy Dz.U.2023.1465 t.j.). To oznacza, że matka, która faktycznie przebywa z chorym dzieckiem w szpitalu i sprawuje nad nim opiekę, często przez wiele miesięcy, nie może skorzystać z adekwatnego zwolnienia lekarskiego, a zmuszona jest przebywać na urlopie macierzyńskim tracąc na wstępie 8 tygodni, które mogłaby wykorzystać na opiekę nad dzieckiem po powrocie do domu.
Nie znajduję argumentów za tym aby wczesne urodzenie dziecka i choroby z tym związane oraz konieczność opieki matki nad dzieckiem w szpitalu przypisywać na poczet urlopu macierzyńskiego, którego głównym celem jest umożliwienie kobiecie odzyskania sił po porodzie i zapewnienie jej możliwości opieki nad dzieckiem w pierwszym okresie jego życia w środowisku domowym.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że po powrocie ze szpitala, zarówno dziecko jak i matka powinni mieć czas na zaaklimatyzowanie się w domu, co jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka a także ma znaczący wpływ na takie czynniki jak długość laktacji u mamy czy jej stan zdrowia psychicznego.
Według danych GUS, w 2022 r. liczba dzieci urodzonych między 22 a 37 tygodniem ciąży wyniosła ponad 22,5 tysiąca, w tym liczba urodzeń skrajnych wcześniaków, tj. dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży wyniosła 1187.
W związku z powyższym proszę Panią Minister o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy ministerstwo jest przychylne do wymienionych postulatów i wprowadzenia zmian w przepisach prawa, polegających na wydłużeniu urlopów macierzyńskich o czas pobytu dziecka po urodzeniu w szpitalu?
2. Jeżeli tak, to kiedy ministerstwo planuje rozpoczęcie prac w tym zakresie?
3. Jeżeli nie, to jakie rozwiązania proponuje ministerstwo, tak aby matki wcześniaków, po powrocie do domu miały ten sam wymiar czasu na opiekę co matki dzieci urodzonych w normalnym terminie?Z wyrazami szacunku,
Karina Bosak
Poseł na Sejm RP